امروز : جمعه
01. تیر 1397
9. شوال 1439
22. ژوئن 2018
اولین جلسه كارگاه «مهارت های زندگي» با رويكرد حل مسئله برگزار شد مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

بنياد نخبگان چهارمحال و بختياري در راستاي فعالیت‌های تربیتی و آموزشی خود اولین جلسه كارگاه «مهارت های زندگي» با رويكرد حل مسئله براي مخترعین و مستعدان برتر استان برگزار كرد.

به گزارش روابط عمومي بنياد نخبگان استان چهارمحال و بختياري:

يكي از ويژگي هاي انسان سالم و موفق، چگونه برخورد با مسائل و تصمیم گیری بر مبنای ارزیابی دقیق موقعیت مي باشد. كسب اين مهارت مهم و ضروري در زندگي اجتماعي، خيلي مشكل نيست و نيازمند آموزش و تمرين مي باشد. بنياد نخبگان استان به منظور اجرايي­سازي گام نخست نظام مشاوره و با رويكرد توانمندسازي اجتماع نخبگاني در مواجهه با مسائل گوناگون، كارگاه «مهارت های زندگي» را برگزار مي كند.

محمد ربيعي، عضو هيئت علمي گروه روانشناسي و مشاوره دانشگاه شهركرد در اين كارگاه گفت: میزان خوشحالی و موفقیت ما در زندگی تا حد زیادی به توانایی ما در حل مسئله بستگی دارد. اگر مشکلات را حل نشده باقی بگذارید مشكلات عديده اي را براي جامعه در پي خواهد داشت كه علت اصلي آن فقدان مهارت زندگي مي باشد به عبارت ديگر كسب اين مهارت مهم و ضروري در زندگي اجتماعي، خيلي مشكل نيست و نيازمند آموزش و تمرين مي باشد.

دکتر ربيعي، مهارت هاي دهگانه زندگي، شامل مهارت خودآگاهي، مهارت همدلي، مهارت تفكر خلاق و انتقادي، مهارت ارتباطي و ارتباط موثر، مهات برخورد با هيجانات و كنترل هيجانات، كنترل استرس، مهارت تصميم گيري و مهارت حل مسئله را توضیح داد و به صورت علمي به آموزش و تفسیر هر يك از موارد پرداخت.

محمد ربيعي، با اشاره به مهارت حل مسئله گفت: در واقع حل مسئله یک مهارت است که میزان این مهارت در افراد مختلف، عامل مهمی در تعیین کیفیت زندگی و موفقیت آنها در جنبه‌های مختلف زندگی اعم از فردی، تحصیلی، شغلی و اجتماعی است.

وي در ادامه افزود: این توانایی فرد را قادر می سازد تا هیجان ها را در خود و دیگران تشخیص دهد، نحوه تأثیر هیجان ها بر رفتار را بداند و بتواند واکنش مناسبی به هیجان های مختلف نشان دهد. اگر با حالات هیجانی، مثل غم و خشم یا اضطراب درست برخورد نشود این هیجان تأثیر منفی بر سلامت جسمی و روانی خواهد گذاشت و برای سلامت پیامدهای منفی به دنبال خواهند داشت.

در ادامه به سوالات مستعدان و مخترعين شرکت کننده توسط مدرس پاسخ داده شد.

لازم به ذكر است اولین جلسه اين كارگاه در 15 مهرماه 96 با تدریس دكتر محمد ربيعي (عضو هيئت علمي گروه روانشناسي و مشاوره دانشگاه شهركرد) در بنیاد نخبگان استان برگزار شد.

نخبگان و مستعدان‌برتر متقاضی می‌توانند جهت شرکت و ثبت نام در جلسات دیگر این کارگاه، نام و نام خانوادگی و کلمه «مهارت» را به سامانه پیامکی بنیاد به شماره 50001299585495 ارسال نمایند.