امروز : جمعه
31. فروردين 1397
5. شعبان 1439
20. آوریل 2018
كارگاه «مهارت ارتباط موثر» در شهرکرد برگزار شد مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

بنياد نخبگان چهارمحال و بختياري در راستاي فعالیت های تربیتی و آموزشی خود، کارگاهي با عنوان «مهارت ارتباط موثر» براي مستعدين برتر و مخترعين استان و خانواده­هاي ايشان در محل بنياد نخبگان استان، برگزار كرد.

به گزارش روابط عمومي بنياد نخبگان استان چهارمحال و بختياري:

دکتر محمد ربیعی در این کارگاه عنوان کرد: يكي از ويژگي هاي انسان سالم و موفق، مهارت و توانايي برقراري ارتباط مؤثر و سازنده با ديگران است. كسب اين مهارت مهم و ضروري در زندگي اجتماعي خيلي مشكل نيست و نيازمند آموزش و تمرين مي باشد.

بنياد نخبگان استان به منظور اجرايي­سازي گام نخست نظام مشاوره و با رويكرد پيشگيري از آسيب­هاي فردي و اجتماعي، كارگاه«مهارت ارتباط موثر» برگزار كرد.

عضو هيئت علمي گروه روانشناسي و مشاوره دانشگاه شهركرد گفت: ارتباط از مولفه هاي اصلي زندگي اجتماعي است مهارت برقراري ارتباط موثر يكي از مهمترين پيش بيني كننده هاي سلامت روابط بين فردي مي باشد. فنون برقراري ارتباط موثر به عنوان يكي از اصلي ترين قسمت هاي آموزشي مهارت زندگي در نظر گرفته مي شود.

ربيعي با اشاره به اينكه ارتباط از فرآيند ارسال و دريافت پيام صورت مي گيرد گفت: هر ارتباطي مستلزم حضور دو يا چند واحد اجتماعي است. يعني ارتباط مي تواند بين دو يا چند نفر، يك نفر و يك رسانه و غيره صورت گيرد.

وي گفت: هدف اصلي از برقراري ارتباط انتقال پيام است. اين پيام مي تواند به صورت كلامي يا غير كلامي منتقل شود. هر گونه اشكالي در انتقال پيام مي تواند باعث اختلال در ارتباط گردد.

عضو هيئت علمي دانشگاه شهركرد با عنوان مثالي، مفهوم اشكال انتقال پيام در ارتباط موثر را توضيح داد و افزود: هر گونه اشكالي در انتقال پيام مي تواند باعث اختلال در ارتباط گردد. براي مثال ممكن است پيام به صورت كامل و يا درست منتقل نگردد يا اينكه يك نفر پيامي را ارسال كند ولي فرد مقابل مفهوم ديگري را دريافت نمايد. يك ارتباط موثر ارتباطي است كه راه را براي سوء تفاهم احتمالي ببندد.

ربيعي، به الگوي پنجره جو - هاري و رابطه باز و بسته پرداخت و چهار شاخصه معلوم، نقطه كور، ظاهر سازي و ناشناخته را توضيح داد و با تشكيل گروه هاي دو و سه نفره مفهوم شاخصه ها را به صورت عملي آموزش داد كه با دانستن مفهوم هر يك از موارد ذيل مي توان يك ارتباط سالم و موثر را با ديگران برقرار كرد.

دكتر ربيعي، به تكنيك حل رابطه پرداخت و باز خورد را مهمترين تكنيك رابط موثر دانست و گفت: بازخورد و نظر سنجي در مورد رابطه مان با ديگران مي تواند چگونگي ارتباط سالم و موثر با ديگران را در ما اصلاح كند.

در پایان مدرس کارگاه به سوالات حاضرین پاسخ داد.