امروز : جمعه
31. فروردين 1397
5. شعبان 1439
20. آوریل 2018
بنیادهای نخبگان استانی عملکرد قابل‌قبولی در فعالیت‌های فرهنگی داشتند مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
الستی:
بنیادهای نخبگان استانی عملکرد قابل‌قبولی در فعالیت‌های فرهنگی داشتند

معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اینکه بنیادهای نخبگان استانی عملکرد قابل‌قبولی در فعالیت‌های فرهنگی داشتند، گفت: سال‌95 نقطه‌ عطفی در فعالیت‌های فرهنگی بنیاد ملی نخبگان بود.

 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ آریا الستی؛ معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان و رئیس ستاد اجرایی‌سازی سند راهبردی کشور در امور نخبگان در بیست‌وششمین نشست سراسری رؤسای بنیادهای نخبگان استانی، سال‌جاری را نقطه‌ عطفی در فعالیت‌های فرهنگی بنیاد ملی نخبگان دانست و گفت: در سال‌جاری، بنیادهای نخبگان استانی عملکرد قابل‌قبولی داشتند.

وی با بیان اینکه تعداد برنامه‌های فرهنگی مصوب بنیادهای نخبگان استانی در سال آینده رشد چشمگیری خواهد داشت، ادامه داد: اعتبارات برنامه‌های فرهنگی در ستاد معاونت فرهنگی و استان‌ها در سال 1396 نسبت به سال 1395 فقط  5.4 درصد رشد داشته است؛ این در حالی است که کل برنامه‌های فرهنگی در ستاد معاونت و استان‌ها دارای رشد 40 درصدی است؛ بنابراین اولاً روش‌ها و شیوه‌های ارائه برنامه‌ها هر سال نسبت به سال قبل وضعیت بهتری پیدا کرده و ثانیاً باتوجه به محدودیت‌های مالی در کشور، سعی شده است تا بودجه مربوط به برنامه‌ها به صورت انقباضی بسته شود.

معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان در ادامه با بیان اینکه یکی از اهداف برگزاری مراسم‌های تکریم، حفظ کرامت جهادگران علم و فناوری است، گفت: الگوسازی از سرآمدان کشور برای نسل‌جوان خاصه مستعدان‌برتر، مهمترین رویکرد بنیاد ملی نخبگان در همایش‌های تکریم از بزرگان و مفاخر است بنابراین یکی از اصول برگزاری تکریم‌ها، زمینه‌سازی برای حضور حداکثری مستعدان‌برتر است.

رئیس ستاد اجرایی‌سازی سند راهبردی کشور در امور نخبگان اضافه کرد: برگزاری تکریم‌ها در سال آینده نیز ادامه خواهد داشت اما انتظار بر این است بنیادهای نخبگان استانی زمان برگزاری آن را پیشتر به بنیاد ملی نخبگان اعلام کنند.

وی با اشاره به اهمیت برگزاری اردوهای جهادی، اظهار داشت: اردوهای جهادی بسیاری در سال‌جاری، در کشور برگزار شده است که مدل برگزاری هر یک بنا به مقتضیات بومی متنوع است.

الستی ادامه داد: تاکنون 189 اردوی جهادی در 29 استان کشور از بهمن‌ماه سال 1394 تا اسفندماه 1395 برگزار شده است که استان آذربایجان‌شرقی با برگزاری 18 اردو بیشترین مشارکت را داشته است. اردوی جهادی خوزستان نیز که پانزدهم اسفندماه 95 تا پانزدهم فروردین‌ماه در خرمشهر برگزار می‌شود، یکی از بزرگترین اردوهای جهادی بنیاد ملی نخبگان است که طبق اصل تعامل با دیگر دستگاه‌ها و برخورداری از ظرفیت آنها، این اردو با مشارکت قرارگاه جهادی امام‌رضاعلیه‌السلامبرگزار خواهد شد.

معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به لزوم تزریق ظرفیت واقفان و خیّرین به حوزه حمایت و هدایت نخبگانی، تصریح کرد: ساماندهی و گسترش پشتیبانی‌های مستقیم و غیرمستقیم مادی از اجتماع نخبگانی در قالب بورس، جایزه‌های مقطعی و پژوهانه از سوی سازمان‌های دولتی، بخش‌خصوصی و نهادهای عمومی (وقف و خیریه) منطبق با پایش پیشرفت مرحله‌ای و اثرگذاری آنان یکی از اقدام‌های مهم سند راهبردی کشور در امور نخبگان است که بر طبق آن، برخورداری از توان خیّران به‌عنوان یکی از اولویت‌های کاری در سال‌جاری قرار گرفت.

وی ادامه داد: اعطای جوایزی مانند جایزه‌های تحصیلی پروفسور مشفقیان، پروفسور نبی‌زاده و پروفسور حمیدی در بوشهر، اعطای جوایز پروفسور ترسلی و پروفسور کرم‌زاده در خوزستان، جایزه پروفسور شیخ‌الاسلامی در کردستان، جایزه دکتر سحاب در استان مرکزی، جایزه‌های دکتر عزیزی و دکتر صالحی در قزوین و جایزه مهندس قلی‌زاده(اعظم پاشا) در مازندران نمونه‌های خوبی در استفاده از ظرفیت خیّران است. از سوی دیگر، در برخی موارد می‌توان ظرفیت سازمان‌ها را به حوزه نخبگانی تزریق کرد که از نمونه‌های موفق می‌توان به شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان کردستان که جایزه علمی، فرهنگی و ادبی اردلان را اعطا می‌کند و یا جایزه بلالی‌مود که توسط دانشگاه علوم‌پزشکی بیرجند به مستعدان‌برتر خراسان‌جنوبی اعطا می‌شود، اشاره کرد.

الستی اضافه کرد: جایزه البرز توسط بنیاد فرهنگی البرز، بورس تحصیلی توسط جامعه نیکوکاری ابرار، بورس تحصیلی بنیاد علوی و جایزه موقوفه امام صادق علیه‌السلام که همگی در سطح کشوری اعطا می‌شوند، ازجمله نمونه‌های همکاری و تعامل بنیاد ملی نخبگان با نهادهای فعال در حوزه وقف و خیریه است.

رئیس ستاد اجرایی‌سازی سند راهبردی کشور در امور نخبگان گفت: بنیادهای نخبگان استانی در سال‌جاری عملکرد مثبتی در جذب ظرفیت خیّران و واقفان داشتند و حتی جوایزی نیز به نام این افراد به حوزه نخبگانی اعطا شد. به‌عبارتی سال 95، بنیاد ملی نخبگان شاهد نهضتی مهم در بحث جذب ظرفیت واقفان و خیّران بود. از سوی دیگر، مدل برخورداری از حمایت‌های خیّرین در هر استان، بنا به مقتضیات آن استان طراحی شده است.

وی با بیان اینکه تأمین منابع مورد نیاز از نیات خیر مردم، یکی از پایدارترین و ماندگارترین منابع است، افزود: باید توجه داشت سازمان اوقاف در بسیاری موارد نیازمند همکاری با بنیاد ملی نخبگان است که همین موضوع می‌تواند زمینه‌ساز تعامل بیشتر با خیّران و واقفان باشد. به‌عنوان نمونه، مراسم افتتاح و اعطای اولین جایزه علمی امام صادق علیه‌السلام به مستعدان‌برتر استان تهران، شنبه بیست‌ویکم؛ اسفندماه با حضور ریاست بنیاد ملی نخبگان برگزار می‌شود.

معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اینکه در برنامۀ ششم توسعه، لزوم اجرای مصوبات بنیاد ملی نخبگان به دستگاه‌های‌اجرایی تفویض شده است، گفت: طبق یکی از بندهای این برنامه، همۀ دستگاه‌های‌اجرایی کشور باید وظایف خود نسبت به سند راهبردی کشور در امور نخبگان را تعیین و اجرا کنند و حتی به بنیاد ملی نخبگان گزارش دهند. از سوی دیگر بنیاد ملی نخبگان نیز موظف است هر ساله گزارشی از عملکرد را به مجلس‌شورای‌اسلامی ارائه دهد. به‌این ترتیب اجرای برنامه‌های بنیاد ملی نخبگان به‌عنوان قانون به دستگاه‌های‌اجرایی ابلاغ شده است که همین امر سبب می‌شود تعامل و همکاری آنها با بنیاد بیش از گذشته باشد.

الستی اظهار داشت: اقدام ملی 1-2-11 بر ایجاد و گسترش پارک‌های آموزشی و تقویت و ساماندهی فرآیند طراحی، تولید و توزیع وسایل بازی کودکان به منظور پرورش خلاقیت و مهارت حل مسأله در کودکان با تکیه بر فرهنگ اسلامی-ایرانی و رعایت استانداردهای سلامت و ایمنی راهبرد تأکید دارد. بر همین اساس راه‌اندازی رویداد اسباب‌بازی به‌عنوان یکی از برنامه‌های اولویت‌دار بنیاد ملی نخبگان در سال‌جاری طراحی شد.

وی ادامه داد: بر همین اساس و بنا بر مزیت‌ها و مقتضیات هر استان، رویداد اسباب‌بازی با چهار محور دریا، محیط‌زیست، زیارت، آب‌ و کویر در استان های بوشهر، مازندران، خراسان رضوی و یزد برگزار شده و یا در آینده نزدیک برگزار می شود.

معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به لزوم برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی و نظریه‌پردازی، حرکت در چارچوب قانون را شرط اول آزاداندیشی برشمرد و گفت: ایجاد محیطی جالب، جذاب و نگه‌دارنده برای ارائه نظرات و دیدگاه‌های مستعدان‌برتر نه‌تنها با فضای نخبگانی منافاتی ندارد بلکه یکی از زمینه‌های لازم برای نخبه‌پروری است به شرطی که این آزاداندیشی خارج از چارچوب معنا نشود.

الستی با بیان اینکه فعالیت‌های فرهنگی اعضای هیئت‌علمی می‌تواند در آئین‌نامۀ ارتقاء لحاظ شود، گفت: اگر استاد دانشگاه فعالیتی فرهنگی مانند برگزاری کارگاه مشاوره و یا ارائه مشاوره، برگزاری اردوی جهادی، برپایی بازدید تخصصی و غیره انجام دهد که مورد تأیید معاونت فرهنگی بنیاد ملی نخبگان باشد، این فعالیت در سوابق فرهنگی او در آئین‌نامه ارتقاء اعضای‌‍ هیئت‌علمی لحاظ می‌شود.

وی با بیان اینکه دبیرخانه دائمی اقتصاد مقاومتی در بنیاد ملی نخبگان مستقر است، گفت: این دبیرخانه در طول سال آماده پذیرش نقطه‌نظرات، طرح‌ها و ایده‌های نخبگانی با محوریت اقتصاد مقاومتی است.

معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به برنامه‌های معاونت فرهنگی در سال آینده، اظهار داشت: برگزاری برنامه‌های هنری اسلامی و انقلابی (تئاتر، سینما، سرود یا شعر و ...)، دوره آشنایی با نظام تفکر دینی یا طرح مبانی اندیشه اسلامی، اعزام نخبگان و مستعدان‌برتر به سفر زیارتی عتبات‌عالیات، برپایی برنامه گفت‌وگوهای فلسفی پیرامون عقل، دین و عشق، برپایی اتاق فکر (اندیشه‌ورزی) فرهنگی و همچنین برگزاری نشست پیرامون اخلاق نخبگی (اخلاق اسلامی و انضباط حرفه‌ای) از مهمترین برنامه‌های فرهنگی در سال آینده است.

وی با اشاره به برگزاری برنامه‌های هنری اسلامی و انقلابی، اظهار داشت: با در نظر گرفتن امکانات موجود در استان‌ها برنامه نمایشی تئاتر در سال 96 برای 7 استان کشور، مازندران، خراسان‌رضوی، فارس، اصفهان، کرمان، کرمانشاه و همدان برنامه‌ریزی شده است؛ البته اجرای این برنامه از نیمه‌دوم سال 95 به صورت آزمایشی در تهران و توسط ستاد معاونت (دفتر برنامه‌ریزی فرهنگی) آغاز شد و باتوجه به استقبال خوب نخبگان و مستعدان‌برتر تصمیم گرفته شد در سال 96 برای استان‌های مذکور 4 برنامه در سال اجراء شود.

الستی اظهار داشت: دوره آشنایی با نظام تفکر دینی یا طرح مبانی اندیشه اسلامی در راستای ضرورت نهضت نرم‌افزاری و با هدف توسعه و گسترش معرفت و بصیرت دینی نخبگان و مستعدان‌برتر برنامه‌ریزی شده است. این طرح نیز در نیمه‌دوم سال 95 به صورت آزمایشی توسط بنیاد نخبگان استان تهران اجراء شد و با توجه به استقبال مستعدان‌برتر، در سال 96 در 6 استان اصفهان، فارس، آذربایجان‌شرقی، تهران، مازندران و خراسان‌رضوی اجراء خواهد شد.

وی ضمن اشاره به اعزام 4 کاروان به عتبات‌عالیات در سال آینده، هدف نزدیک‌کردن افراد تحت پوشش بنیاد ملی نخبگان به مبانی اساسی گفتمان انقلاب اسلامی را مهمترین هدف اجرای برنامه گفت‌وگوهای فلسفی پیرامون عقل، دین و عشق برشمرد و اضافه کرد: این برنامه در قالب تشکیل حلقه مطالعات فلسفه و اندیشه اسلامی طراحی شده است. این برنامه با مسؤولیت بنیاد نخبگان استان تهران و نظارت دفتر برنامه‌ریزی فرهنگی بنیاد اجرایی خواهد شد.

معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به تشکیل اتاق فکر (اندیشه ورزی) فرهنگی در سال‌جاری، یادآور شد: اعضاء این اتاق فکر متشکل از افراد صاحب‌نظر و شاخص در حوزه فرهنگی کشور هستند که با هدف راقی‌کردن برنامه‌های فرهنگی بنیاد، از اواسط سال 95 تشکیل شد و در سال 96 با برنامه‌ریزی و نظم بیشتری به فعالیت‌های خود ادامه خواهد داد.

الستی تصریح کرد: باتوجه به اهمیت نهادینه‌کردن ارزش‌های اخلاق اسلامی در میان اجتماعات نخبگانی، مقرر شد نشست پیرامون اخلاق نخبگی (اخلاق اسلامی و انضباط حرفه‌ای) در قالب یکی از برنامه‌های اصلی و اساسی بنیادهای نخبگان استانی و به فراخور ظرفیت‌های موجود اجراء شود.

وی تأکید کرد: مقبولیت علمی، مطالعه در زمینه‌های اسلامی (فلسفه و عرفان اسلامی)، اعتقاد راسخ به نظام جمهوری اسلامی و ولایت‌فقیه، انگیزه‌داشتن برای فعالیت‌های فرهنگی و همچنین برخورداری از محبوبیت اخلاقی از مهمترین ویژگی‌های اساتید حاضر در این نشست‌ها است.

معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان در ادامه به مهمترین محورهای بازدیدها در سال 96 اشاره کرد و گفت: قوت شاخص‌های ارزیابی با الویت کیفیت برگزاری، توسعه بازدیدهای تخصصی، هدفمندکردن بازدیدهای عمومی با هدف امید آفرینی، اصلاح و کاربردی تر کردن شیوه نامه شباب با مشارکت بنیادهای نخبگان استانی، استفاده از ظرفیت‌های انجمن‌های علمی، استفاده بیشتر از ظرفیت‌های جهاد دانشگاهی و همچنین انتخاب بازدیدها با همفکری مستعدین و اساتید و درگیر کردن اساتید دانشگاه ها در بازدیدها از مهمترین محورهای برگزاری بازدید در سال آینده است.

الستی در پایان خاطرنشان کرد: افزایش تعداد بازدیدهای تخصصی، ارتباط‌گیری مناسب با مراکز بازدید و سطح بندی بازدیدها در مقاطع مختلف تحصیلی، درگیرکردن مستعدان‌برتر با مسائل مراکز بازدید شده (شرکت‌های دانش‌بنیان- مراکز صنعتی- ....)، کاهش تعداد بازدیدکنندگان غیرمرتبط در مقابل افزایش کیفیت بازدید و افزایش تعداد بازدید، تأکید بر تناسب رشته و مقطع تحصیلی مستعدان‌برتر با بازدیدهای تخصصی برنامه‌ریزی شده و همچنین استادمحور بودن بازدیدهای تخصصی از جمله اقداماتی است که در سال آینده برای ارتقاء کیفی سطح بازدیدها لحاظ می‌شود.

لازم به ذکر است، بیست‌وششمین نشست سراسری رؤسای بنیادهای نخبگان استانی با حضور سورنا ستاری؛ معاون علمی‌وفناورزی رئیس‌جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان پنجشنبه؛ نوزدهم اسفندماه در محل بنیاد ملی نخبگان برگزار شد.